Rehabilitācija pacientiem pēc Covid-19 infekcijas - Rīgas veselības centrs

Rehabilitācija pacientiem pēc Covid-19 infekcijas

Kopš Covid-19 pandēmijas sākuma veselības aprūpes speciālisti ir uzkrājuši pieredzi un mediķi uzskata, ka Covid-19 infekcija klīniski var noritēt kā:

  • akūta saslimšana ar noteiktām slimības pazīmēm un simptomiem, kas ilgst līdz 4 nedēļām;
  • multisistēmu iekaisuma sindroms, kas var sākties 4 līdz 12 nedēļu laikā no slimības sākuma;
  • ilgtermiņa slimība jeb garais Covid-19 (sauc arī pēc Covid-19 stāvoklis), gadījumā, ja simptomātika saglabājas ilgāk kā 12 nedēļas (simptomi un to intensitāte laika gaitā var mainīties).

Parādās arvien vairāk ziņojumu par ieilgušas Covid-19 infekcijas sekām gan bērnu, gan pieaugušo populācijā, norādot uz šo ilgtermiņa simptomu būtisko ietekmi uz pārslimojušo fizisko un psihisko veselību.  

Ir pierādīts, ka garais Covid-19 var attīstīties infekciju pārslimojušiem jebkurā vecuma grupā, neatkarīgi no akūtās  slimības klīniskās ainas (asimptomātiska, vidēji smaga vai smaga) vai hospitalizācijas statusa akūtajā slimības etapā. Ir noteikts, ka tādi riska faktori kā hroniskas saslimšanas (alerģijas, aptaukošanās, respiratoras saslimšanas, iedzimta/iegūta imūnsupresija), kā arī citas vīrusinfekcijas var veicināt ilgtermiņa Covid-19 simptomu attīstību.

Vienlaicīgi ar pasākumiem akūtas Covid-19 infekcijas ārstēšanai svarīgi ir palīdzēt daudzajiem koronavirusa infekciju pārslimušajiem cilvēkiem atgūt fizisko un garīgo veselību. Līdz šim apkopotā pieredze rāda, ka atveseļošanās process pēc infekcijas ir individuāls un bieži vien ilgstošs. Pacientiem ilgstoši var saglabāties sūdzības par vājumu, ātru nogurumu, elpas trūkumu, klepu, rīšanas traucējumiem, sāpēm krūtīs, galvassāpēm, ķermeņa sāpēm, līdzsvara traucējumiem, izziņas un miega traucējumiem un ikdienas nodarbju veikšanas ierobežojumiem. Ir zināms, ka daudzi pacienti atveseļošanās laikā atzīmē psihoemocionālus simptomus, tai skaitā depresiju un trauksmi.

Augstāk minētais norāda, ka pacientiem pēc Covid- 19 infekcijas, ir nepieciešama  savlaicīga multidisciplināra  un individuālajām vajadzībām atbilstoša rehabilitācija.

SIA “Rīgas veselības centrs” piedāvā   ambulatorus medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus atbilstoši koronavirusinfekciju pārslimojošo pacientu  individuālajām vajadzībām.

SIA “Rīgas veselības centrs” piedāvā gan valsts apmaksātu, gan maksas rehabilitācijas pakalpojumu programmu ambulatori filiālēs “Imanta”, “Iļģuciems”, “Ķengarags”, “Bolderāja”, “Ziepniekkalns” un “Torņakalns” un multiprofesionālu rehabilitācijas programmu dienas stacionārā filiālēs “Imanta”, “Iļģuciems”, “Ķengarags”, “Bolderāja”, “Ziepniekkalns”.  Filiālēs multidisciplinārā speciālistu komandā fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta vadībā pakalpojumus nodrošina fizioterapeiti, ergoterapeiti, audiologopēdi/logopēdi, fizikālās medicīnas māsas, uztura speciālisti, psihologi, masieri:

Nosacījumi nosūtīšanai uz valsts apmaksātu ambulatoru monoprofesionālo medicīnisko rehabilitāciju pēc Covid-19 izslimošanas

Ārsts novērtē pacienta veselības stāvokli, funkcionēšanu, rehabilitācijas potenciālu un nosūta uz valsts apmaksātu ambulatoru monoprofesionālu  rehabilitācijas pakalpojumu, ja pacients vienlaikus  atbilst visiem trim kritērijiem:

  1. pēc pārslimotas Covid-19 slimības radušies vai pasliktinājušies viegli, vienā funkcionēšanas līmenī (atbilstoši SFK) funkcionēšanas traucējumi, kas ierobežo personas darba spējas vai spējas veikt ikdienas aktivitātes, bet neietekmē personas pašaprūpi;
  2. pacientam ir vismaz viens no sekojošiem simptomiem:
  • viegla elpošanas mazspējas pakāpe;
  • viegla līdz mērena kardiovaskulāra mazspēja;
  • neiroloģiski bojājumi;
  • muskuloskeletālie simptomi;
  • citas klīniskas izpausmes.
  1. pacientam nav nepieciešama 24 stundu medicīniskā uzraudzība un skābekļa atbalsts.

Lai pacients pēc laboratoriski apstiprinātas SARS-CoV-2  jeb Covid-19 infekcijas pārslimošanas saņemtu valsts apmaksātus ambulatorus rehabilitācijas pakalpojumus, ir nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums   ar norādītu, atbilstoši   SSK10,  diagnozes kodu: “U08 – Covid-19 anamnēzē vai “U09 – Stāvoklis pēc pārslimota Covid-19.

I   Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 555 punktam 104.4. ģimenes ārsts vai ārsts speciālists pacientu pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas var nosūtīt līdz piecām reizēm pie funkcionālā speciālista (fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds), ja:

    • ir noteikts funkcionēšanas ierobežojums vienā funkcionēšanas veidā atbilstoši SFK (piemēram, samazināta izturība) un ir paredzams, ka funkcionēšanas ierobežojums mazināsies apmeklējot funkcionālo speciālistu līdz piecām reizēm;
    • iestādē/rajonā nav pieejams fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, tad funkcionālais speciālists var uzsākt rehabilitāciju ar ģimenes ārsta nosūtījumu (veidlapa Nr. 027/u) rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai.

Funkcionālais speciālists, atbilstoši savai kompetencei, novērtē pacientu pirms un pēc nodarbību uzsākšanas. Ja pēc piecām nodarbībām funkcionālā  speciālista vadībā ir vērojama pozitīva dinamika un FS izvirzītie mērķi ir sasniegti, tad kursu neturpina. Ja mērķi nav sasniegti, tad FS sniedz atgriezenisko saiti (veidlapa Nr. 027/u) par pacienta terapijas rezultātiem ģimenes ārstam vai ārstam speciālistam, kurš pacientu nosūtījis, un tas lemj par nosūtīšanu pie FRM ārsta rehabilitācijas pasākumu turpināšanai. 

II   Lai pacients pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas saņemtu ambulatorus rehabilitācijas pakalpojum, gimenes ārsts vai ārsts speciālists, izrakstot nosūtījumu (veidlapa 027/u) uz FRM ārsta konsultāciju, nosūtījumā norāda diagnozes kodu pēc SSK-10 klasifikatora: “U08 – Covid-19 anamnēzē” vai  “U09 – Stāvoklis pēc pārslimota Covid-19”.

III   Pacients pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas var saņemt ambulatorus monoprofesionālus rehabilitācijas pakalpojumus iesniedzot citas iestādes FRM ārsta atbilstoši noformētu nosūtījumu – veidlapa 027/u.

Nosacījumi nosūtīšanai uz valsts apmaksātu medicīnisko rehabilitāciju dienas stacionārā pēc Covid-19 izslimošanas 

Lai pacients pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas saņemtu medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus dienas stacionārā ir nepieciešams FRM  ārsta nosūtījums uz šo pakalpojumu.

Lai pacients pēc pēc iespējamas vai laboratoriski apstiprinātas SARS-CoV-2  jeb Covid-19 infekcijas saņemtu valsts apmaksātus medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus dienas stacionārā, ir nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums FRM ārstam  ar norādītu diagnozes kodu: U08 (Covid-19 anamnēzē) vai U09 (Stāvoklis pēc pārslimota Covid-19) atbilstoši   SSK -10.  

FRM ārsts novērtē pacienta veselības stāvokli, funkcionēšanu, rehabilitācijas potenciālu un nosūta uz valsts apmaksātu pakalpojumu mediciniskās rehabilitācijas dienas stacionārā  (nosūtījumā  norādot diagnozes kodu: U08 (Covid-19 anamnēzē) vai U09 (Stāvoklis pēc pārslimota Covid-19) atbilstoši   SSK -10), ja pacients vienlaikus  atbilst visiem pieciem kritērijiem:

  1. pēc pārslimotas Covid-19 slimības radušies vai pasliktinājušies pacientam ir vidēji smagi, kompleksi funkcionēšanas traucējumi (vismaz divos funkcionēšanas veidos atbilstoši SFK), kas ierobežo personas darba spējas vai spējas veikt ikdienas aktivitātes, mobilitāti, bet būtiski neietekmē personas pašaprūpi;
  2. pacientam ir nepieciešams rehabilitācijas kurss multiprofesionālas rehabilitācijas komandas uzraudzībā;
  3. pacients ir spējīgs iesaistīties un ir motivēts vismaz 2 stundu intensīvai vai vidēji intensīvai terapijai;
  4. pacientam ir vismaz viens no sekojošiem simptomiem:
  • viegla /vidēja elpošanas mazspējas pakāpe;
  • viegla līdz mērena kardiovaskulāra mazspēja;
  • neiroloģiski bojājumi;
  • muskuloskeletālie simptomi;
  • citas klīniskas izpausmes.
  1. pacientam nav nepieciešama 24 stundu medicīniskā uzraudzība un var būt nepieciešams skābekļa atbalsts pie fiziskas slodzes.

Kontrindikācijas ambulatorai medicīniskajai rehabilitācijai

Nosūtot pacientu pēc pārslimota Covid-19 rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai ambulatori vai dienas stacionārā, jāvērtē ne tikai pacienta vispārējais veselības stāvoklis un funkcionēšana, bet arī iespējamās kontrindikācijas medicīniskai rehabilitācijai.

Kontrindikācijas medicīniskai rehabilitācijai ambulatori un dienas stacionārā pacientiem pēc Covid-19:

1) nestabils medicīniskais stāvoklis:

  • dekompensēta sirds mazspēja,
  • dekompensēta arteriālā hipertenzija,
  • asiņošana vai tās iespējamība,
  • neiropsihiatriskie traucējumi – izteikta demence ar ierobežotām pašaprūpes spējām vai izteikti psihiatriski traucējumi, kuru dēļ nav iespējams jebkāds rehabilitācijas posms;
  • u.c.

2) nepietiekams rehabilitācijas potenciāls.

Rehabilitācijas potenciāls – pacienta spēja (gan ķermeniska, gan garīga) izturēt un realizēt plānā ietvertos  rehabilitācijas pasākumus,  pacienta līdzdalība rehabilitācijas programmā. Pacientam ir vēlme mazināt funkcionēšanas ierobežojumus, kas radušies Covid-19 dēļ.

Dinamiskā novērošana pēc Covid-19 infekcijas

Dinamiskā novērošana[1][2] (turpmāk – DN) PostCovid kontekstā ir regulāras veselības stāvokļa pārbaudes pacientiem, kuriem noteikts PostCovid statuss, ar mērķi savlaicīgi to diagnosticēt un ārstēt. DN tiek iekļauti pacienti, kuriem ne mazāk kā pirms 5 mēnešiem laboratoriski verificēta SARS-CoV-2 infekcija vai Covid-19. Galvenā ārstniecības persona DN organizācijā un īstenošanā PostCovid pacientam / personai ir ģimenes ārsts (turpmāk – ĢĀ). 

Pirms došanās pie ģimenes ārsta, iesakām aizpildīt ieilgušu Covid-19 simptomu izvērtēšanas testu:

  • pieaugušajiem šeit: ŠEIT
  • bērniem: ŠEIT/Pēc testa aizpildīšanas Jūs saņemsiet ieteikumus par turpmāko rīcības takiku/

[1] Covid-19 pārslimojušo pacientu dinamiskās novērošanas klīniskie algoritmi un klīniskie ceļi pieaugušajiem.  https://www.spkc.gov.lv/lv/media/17978/download

[2] Covid-19 pārslimojušo pacientu dinamiskās novērošanas klīniskie algoritmi un klīniskie ceļi bērniem. https://www.spkc.gov.lv/lv/media/17981/download

 

Aicinām arī iepazīties ar informāciju:

Smadzeņu migla pēc Covid-19. Kā atjaunot koncentrēšanos un citas kognitīvās funkcijas

 

Cienījamie pacienti, Covid-19 infekciju pārslimojušie!

Aicinām nenogaidīt, savlaicīgi vērsties pie sava ģimenes ārsta vai ārsta-speciālista, saņemt nosūtījumu pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas (FRM) ārsta un uzsākt atbilstošu medicīnisko rehabilitāciju!

To nodrošinām visās “Rīgas veselības centra” filiālēs, tālruņi uzziņai:

  • filiāle “Iļģuciems” – 62888805
  • filiāle “Ķengarags” – 62888806
  • filiāle “Ziepniekkalns” – 62888803
  • filiāle “Imanta” – 62888804
  • filiāle “Torņakalns” – 20347787
  • filiāle “Bolderāja”– 62888802
  • pakalpojumu centrs “Daugavgrīva” – 66103134
  • e-pasts: rehab.koordinatori@rigasveseliba.lv

 

Dāvanu karte