Agrīnās intervences pakalpojums bērniem ar autiskā spektra traucējumiem - Rīgas veselības centrs

Agrīnās intervences pakalpojums bērniem ar autiskā spektra traucējumiem

2023. gada 2. oktobrī SIA “Rīgas veselības centrs” filiālē “Ķengarags” Rīgā, Kaņiera ielā 13 uzsāk sniegt jaunu pakalpojumu, kas nodrošina agrīnās intervences pakalpojumus bērniem ar autiskā spektra traucējumu (AST) risku. Turpinās pieraksts pakalpojuma saņemšanai arī filiālē “Imanta” un “Bolderāja”.

Agrīnās intervences pakalpojums bērniem no 0 līdz 6 gadiem (ieskaitot) ar risku uz autiskā spektra traucējumiem (AST) vai diagnosticētiem AST

SIA “Rīgas veselības centrs” ieguvis tiesības nodrošināt valsts apmaksātu ambulatoru pakalpojumu “Agrīnās intervences pakalpojums” bērniem ar šādiem iekļaušanas kritērijiem:

  • bērni 0 līdz 6 gadu (ieskaitot) vecumā,
  • bērnam tiek pamanīti pirmreizēji simptomi, konstatēta kavēta bērna psihomotorā attīstība vienā vai vairākās jomās: fiziskā attīstība (motorās funkcijas, redzes un dzirdes attīstība, vispārīgā veselība), adaptīvā uzvedība (pašpalīdzība) un kognitīvā, komunikācijas un sociāli emocionālā attīstība,
  • diagnosticēti AST,
  • bērna vecāki ir ieinteresēti  un vēlas sadarboties ar speciālistiem,
  • bērns iepriekš nav saņēmis agrīnās intervences pakalpojumu (nosacījums: bērns Agrīnās intervences pakalpojumu var saņemt tikai vienu reizi).

 

Agrīnas intervences pakalpojums ir kompleksa programma, ko nodrošina multiprofesionāla speciālistu komanda psihiatra vadībā. Agrīnas intervences pakalpojums pamatā  ir šādas rehabilitācijas metodes: lietišķās uzvedības analīze jeb ABA – Applied Behavior Analysis, ergoterapija, audiologopēdija/logopēdija, fizioterapija, mākslu terapija, kā arī uztura speciālista, psihologa (kognitīvi biheiviorālā terapijas speciālista), Montesori speciālista, speciālā pedagoga un nepieciešamības gadījumā ārsta – speciālista konsultācijas.

Iekļaujot bērnu šajā intervences pakalpojumā, bērnam tiek attīstītas un trenētas trūkstošās prasmes un funkcijas, piemēram, veicinot viņa psihomotoro attīstību, pašapkalpes iemaņu attīstību, savstarpējās komunikācijas prasmju attīstību, kā arī bērna vecāki (vai citi likumiskie pārstāvji) saņem informāciju par bērna attīstības vajadzībām un bērnam nepieciešamiem atbalsta pasākumiem vidē. Protams, agrīnas intervences  metodes jāizvēlas atbilstoši bērna vecumam, spējām un attīstības līmenim.

Algoritms bērnu attīstības traucējumu agrīnai atpazīšanai: ŠEIT

 

Lūgums iepazīties ar pakalpojuma saņemšanas kārtību:

Noderīga informācija:

Sociālie pakalpojumi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm Rīgā: ŠEIT

Vadlīnijas bērnu agrīnai funkcionēšanas novērtēšanai: ŠEIT

 

Dāvanu karte