Onihomikoze (gr. val. onyx – nags, mykes – sēnīte) ir hroniska infekcioza (lipīga) roku un/vai kāju nagu slimība, kad tiek skarta naga plātnītes un naga gultnes struktūra, kā arī ar iespējamu naga apkārtējo audu iekaisumu. Sēnīšu infekcijai recidīva (atkārtošanās) risks ir 20-25%.
Iespējamie onihomikozes simptomi:
- Nagi zaudē spīdumu un maina krāsu – kļūst dzeltenīgi vai brūni, uz naga var parādīties balti plankumi.
- Naga virsma kļūst nelīdzena, raupja, nags kļūst biezs, sāk drupt.
- Palēninās nagu augšana.
- Nags, sākot no naga brīvās malas, sāk atdalīties.
- Kāju nagu sēnīti var pavadīt diskomforts, arī dedzinošas sāpes pirkstu starpās.
Onihomikozes diagnostikas un ārstēšanas process:
- Parauga noņemšana mikroskopiskiem un mikrobioloģiskiem laboratoriskiem izmeklējumiem, lai vizuāli konstatētu infekcijas ierosinātāja klātbūtni un precīzi noteiktu infekcijas ierosinātāja tipu, jo atšķirīgiem onihomikozes tipiem ir atšķirīga ārstēšana.
- Būtiski! Pirms naga paraudziņa ievākšanas vismaz divas nedēļas (ideālā gadījumā – četras) nedrīkst lietot pretsēnīšu ārstēšanas līdzekļus, jo tie ietekmē laboratoriskos analīžu rezultātus!
- Pretsēnīšu ārstēšanas kurss ir jāveic pēc ārsta noteiktās shēmas.
- Apmeklēt podologu ik pēc 3, 4 vai 6 nedēļām – podologa apmeklējuma periodiskums katram individuāls, un tas ir atkarīgs no vielmaiņas ātruma cilvēkam – cik ātri katram aug nagi un uz pēdām veidojas ādas sabiezējumi
Kā izvairīties no nagu sēnītes – onihomikozes?
- Jāuztur labs veselības stāvoklis.
- Jāvingro un jānorūdās.
- Jārūpējas par ādas aizsargspēju un, lai nostiprinātu imunitāti un nerastos problēmas ar asins cirkulāciju, īpaši kāju pirkstos, uzturam jābūt sabalansētam.
- Jārūpējas par apavu, apģērba, gultasveļas un dvieļu tīrību.
- Podologs – nagu un pēdu ārstnieciskās aprūpes speciālists konsultēs un ieteiks individuāli vispiemērotākos kopšanas līdzekļus.
Rīgas veselības centra filiālēs “Bolderāja”, “Torņakalns”, “Ziepniekkalns” strādā profesionāli, pieredzējuši podologi, kuri Jums palīdzēs!
Pieraksts un informācija:
Tālr. 20028801 (darbadienās 8.00–19.00)
E-pasts: pieraksts@rigasveseliba.lv
IETEIKUMI, JA DERMATOLOGS APSTIPRINĀJIS DIAGNOZI – ONIHOMIKOZE
- Apavi jāžāvē un regulāri jādezinficē (1-2x dienā).
- Valkātajiem apaviem jāatbilst aktivitātēm un laikapstākļiem.
- Vissvarīgākais ir novērst mikrobojājumus, nobrāzumus un pārmērīgu svīšanu, tāpēc jāizvēlas atbilstoša izmēra ērtus apavus no kvalitatīva materiāla ar labu gaisa cirkulāciju, kuri nespiež un netraumē pēdu ādu.
- Apavi no sintētiskiem materiāliem vai pārāk šauri rada īstu “siltumnīcas efektu”, kas ir labvēlīga vide sēnīšu slimību ierosinātāja attīstībai.
- Veikalā, pielaikojot apavus, lietot zeķīti vai pēdiņu.
- Viesos izmantot tikai savus līdzi paņemtos apavus vai tādus, ko nevelk neviens cits.
- Sabiedriskās vietās – sporta zālēs, baseinos, publiskajās ģērbtuvēs, pirtīs, dušas telpās – nestaigāt basām kājām, bet savos pārvilktajos apavos.
- Izvēlies kokvilnas zeķes un maini tās katru dienu vai pat vairākas reizes dienā, ja nepieciešams, arī mājas čības būtu bieži jāmaina.
- Zeķes jāmazgā augstā t0 (600C).
- Zeķes iezīmē – labajai un kreisajai kājai.
- Jāizvairās no sintētisko zeķubikšu nēsāšanas karstā laikā.
- Ieteicams regulāri mazgāt grīdas, it īpaši, ja mājās staigā basām kājām.
- Mājoklī regulāri jāuzkopj grīdas, ūdenim pievienojot nedaudz dezinfekcijas līdzekļa.
- Jāizvairās no burbuļvannām, jārūpējas par vannas/dušas kabīnes tīrību (regulāri jāmazgā un jādezinficē – vismaz 1x nedēļā).
- Pēdas un nagi jākopj pareizi – tās būtu jāmazgā tekošā ūdenī vismaz reizi dienā, kārtīgi jānosusina (arī pirkstu starpas) ar dvieli, pēc tam ieteicams uzpūst dezinficējošu aerosolu, iepūderēt vai ieziest pēdas ar krēmu. Ja kājas svīst, var izmantot speciālus pūderus (kājām un apaviem), dezodorantus vai krēmus.
- Katram ģimenes loceklim jālieto savs dvielis, švamme, pedikīra, manikīra un citi higiēnas piederumi.
- Jaseko līdzi roku un kāju nagu veselības stāvoklim.