Rīgas domes kapitālsabiedrības veselības aprūpes jomā rūpējas par iedzīvotāju informētību un veselības pratību. Tiešsaistes lekcijā š.g. 19. jūnijā “Ar drošu soli vasarā” par dažādām vasarai tipiskām traumām un preventīvajiem pasākumiem stāstīja Rīgas 2. slimnīcas ārste, savukārt par ādas aizsardzību pret dažādiem ārējiem faktoriem un saistītajiem jautājumiem runāja Rīgas veselības centra (RVC) dermatologs, venerologs.
Aicinām noskatīties video ierakstu Rīgas veselības centra YouTube kanālā ŠEIT!
Vasaras traumas
Dr. Jolanta Lazdāne, ārste-rezidente traumatoloģijas un ortopēdijas specializācijā, ikdienā strādā Rīgas 2. slimnīcā, tajā skaitā diennakts traumpunktā, kur rūpējas par kaulu un locītavu veselību.
Atbilstoši novērojumiem Top3 vasaras traumas ir:
- Transporta traumas (attiecīgi sadursme vai kritiens no velosipēda, motocikla, elektroskrejriteņa vai cita motorizēta vai nemotorizēta transportlīdzekļa);
- Sadzīves traumas jeb dari pats/ DIY traumas (remontdarbi, piem., zāģēšana, fleksēšana, krišana no trepēm vai sastatnēm, zāles pļaušana u.c);
- Aktīvās atpūtas un sporta traumas (peldēšanās, lēkšana uz galvas ūdenī, skriešana, pārgājieni, futbols u.c. sporta veidi).
Sasituma, sastiepuma, mežģījuma vai lūzuma gadījumā ārste aicina pielikt aukstumu, mobilizēt ekstremitāti un to pozicionēt uz augšu, kā arī lietot pretsāpju medikamentus.
Savukārt brūces vai traumas gadījumā atkarībā no tās rakstura ir svarīgi izskalot netīrumus ar tīru, tekošu ūdeni, uzlikt sterilu pārsēju un nepieciešamības gadījumā doties uz tuvāko traumpunktu.
Ādas veselība vasarā
Dr. Artis Lapsiņš, RVC filiāles “Torņakalns” dermatologs, venerologs izklāstīja ar ādas veselību saistītos jautājumus. Ārsts iepazīstināja ar saules apdeguma iemesliem, kā arī dažādiem produktiem, kas nodrošina aizsardzību pret UVB un UVA stariem. Aizsardzības līdzekļus vēlams papildināt ik pēc 2 stundām pietiekamā daudzumā ar t.s. “tējkarotes principu”.
Siltajam gadalaikam ir raksturīgi posmkāju, piemēram, odu, zirnekļveidīgo, kodumi un izraisītās ādas reakcijas un saslimšanas. Atrodoties brīvā dabā, īpaša uzmanība jāpievērš ērcēm. Dr. A. Lapsiņš uzsvēra, ka no ērcēm un odiem palīdz izvairīties repelenti, bet ērču gadījumā to efektivāte nav pilnīga un nepieciešams pēc pastaigas pārbaudīt ķermeni jebkurā gadījumā. Cilvēkiem, kas bieži uzturas mežā, ir rekomendējams vakcinēties pret ērču encefalītu.
Odu kodumi ir bieži sastopama parādība, kam ir izteikta reakcija ar izteiktu niezi. Parasti izsitumi izzūd paši dažu dienu laikā. Ārsts skaidro, ka niezi var noņemt vēss ūdens, vēsas kompreses, dažādi vēsu sajūtu radoši produkti (mentolu saturoši), ārēji lietojami antihistamīnu produkti (pretniezes gels).
Papildus tam var izmantot dažādus odus un citus posmkājus atvairošus līdzekļus – repelentus. No dabiskiem produktiem efektivitāte piemīt citronzāles eļļai un citroneikalipta (Corymbia citriodora) eļļai.
Ja nepieciešams, speciālisti sniegs neatliekamo medicīnisko palīdzību. Ārsti novēl vasaras mēnešus pavadīt pilnvērtīgi dažādās aktivitātēs, primāri gādājot par savu un tuvinieku drošību un veselību.
Par Rīgas 2. slimnīcu
Rīgas 2. slimnīca ir vienīgā ārstniecības iestāde Daugavas kreisajā krastā, kas sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību traumu gadījumos un plānveida ortopēdisko ārstēšanu dažādām kaulu un locītavu slimībām.
Par Rīgas veselības centru
SIA “Rīgas veselības centrs” darbojas sešās filiālēs – Ziepniekkalnā, Imantā, Iļģuciemā, Ķengaragā, Torņakalnā, Bolderājā un sniedz veselības aprūpes pakalpojumus vairumam Pārdaugavas un daļai Ķengaraga iedzīvotāju iespējami tuvu viņu dzīves vietai.
Informācija sagatavota sadarbībā ar Rīgas 2. slimnīcu. Publicitātes foto.