Amslera tīkls – tests tīklenes centrālās daļas izvērtēšanai mājas apstākļos - Rīgas veselības centrs

Amslera tīkls – tests tīklenes centrālās daļas izvērtēšanai mājas apstākļos

Tīklenes saslimšanu gadījumā ir novērojamas redzes izmaiņas, kuru gadījumā nepieciešams vērsties pie acu ārsta. Piemēram, lasīšana paliek grūtāka un burti “lēkā”; izskatās, ka durvju ailes izlokās; grūti atpazīt sejas vai grūtāk saskatīt attēlus TV un datorā.

 

Amslera tīkls var palīdzēt pašam pamanīt sākotnējās centrālās tīklenes saslimšanas pazīmes, kā arī palīdzēt sekot līdzi redzes izmaiņām, ja tīklenes saslimšana jau ir noteikta.

 

Amslera tīkls ir 10 x 10 cm liels balts kvadrāts ar melnām līnijām, kas veido rūtiņas. Līdzīgi kā rūtiņu burtnīcas lapa. Amslera tīkla vidū ir neliels melns punkts, uz kura nepieciešams fiksēt skatienu. Lietojot Amslera tīklu, jābūt labam telpas apgaismojumam.

Kā lietot Amslera tīklu?

  1. Novieto Amslera tīklu aptuveni 30 cm attālumā no acīm. Uzliec lasīšanas brilles, ja tādas izmanto.
  2. Ar roku aizklāj kreiso aci, tādejādi pārbaudīsi labo aci.
  3. Fiksējot skatu uz centrālo punktiņu, kārtīgi novēro:
    • vai saskatāms centrālais punkts?
    • vai visas līnijas ir redzamas?
    • vai redzamas visas 4 kvadrāta malas?
    • vai visas līnijas ir taisnas un paralēlas viena otrai?
    • vai kāda rūtiņu daļa nav redzama, jo to aizklāj pelēcīga/balta/melna zona?
  4. Ar roku aizklāj labo aci, tādējādi pārbaudīsi kreiso aci.
  5. Fiksē skatienu uz melno centra punktiņu un izvērtē rūtiņas.

Vienīgais ierobežojums Amslera tīkla lietošanai ir redzes asums, lai rūtiņas varētu saskatīt.

 

Kāpēc nepieciešams Amslera tīkls?

Galvenokārt tas ļauj agrīni pamanīt makulas deģenerācijas (tīklenes saslimšana) simptomus un vēlāk sekot līdzi saslimšanas progresijai. Makulas deģenerācijas gadījumā redze samazinās pakāpeniski, tāpēc iespējams nepamanīt, ka saslimšana sākusi progresēt. Ikdienā, kad abas mūsu acis ir atvērtas, bieži vien nepamana, ka vienas acs attēls izkropļojas. Tā kā skatāmies ar divām acīm, viena acs kompensē to, ko otra acs neredz vai rāda kļūdaini. Tāpēc svarīgi Amslera tīklu apskatīt ar katru aci atsevišķi. Ieticams vienu reizi nedēļā apskatīt Amslera tīklu ar katru aci. Ja tiek pamanīts, ka Amslera tīklā līnijas nav taisnas, tad nepieciešams vērsties pie acu ārsta, lai varētu padziļināti izvērtēt tīkleni un noskaidrot tās saslimšanas.

Attēlā redzams, kā Amslera tīklu saskata cilvēks ar makulas deģenerāciju – līnijas izkropļojas un ir pelēcīgs laukuma aizēnojums.

Makulas deģenerācijai ir sausā un mitrā forma. Parasti ar sauso formu līniju kropļošanos un izzušanu nenovēro, tomēr tā ir iespējama. Ja acu ārsts ir diagnosticējis makulas deģenerācijas sauso formu, tad ieteicams mājās izmantot Amslera tīklu savas redzes novērošanai. Ja pēc laika līniju viļņojums ir izteiktāks vai aklais plankums parādas lielāks, tad noteikti atkārtoti jāvēršas pie acu ārsta. Ja makulas deģenerācijas mitro formu neārstē, tad var attīstīties tīklenes rētošanās. Diemžēl tas ir neatgriezenisks process, kad tiek zaudēta redze atsevišķās redzes lauka daļās.

 

Izmainīts Amslera tīkls ne vienmēr nozīmē, ka ir makulas deģenerācija. Tas var arī norādīt uz citām tīklenes saslimšanām. Tāpēc svarīgi atcerēties, ka nepieciešams doties pie acu ārsta un veikt padziļinātu izmeklēšanu.

 

 

Liene de Vintere,

SIA “Rīgas veselības centrs”

filiāles “Ziepniekkalns”

oftalmoloģe