Vērtīgs Jaunā gada sākums - veselīga dzīvesveida un svara kontroles BEZMAKSAS programma vecākiem un bērniem - Rīgas veselības centrs

Vērtīgs Jaunā gada sākums – veselīga dzīvesveida un svara kontroles BEZMAKSAS programma vecākiem un bērniem

/PROJEKTS VEIKSMĪGI NOSLĒDZIES/

Pētījumi liecina, ka vecāki mēdz nepamanīt sava bērna svara problēmas, taču tieši viņi lielākoties ietekmē sociālo un fizisko vidi mājās, kas savukārt lielā mērā iespaido bērna uzturu un fizisko aktivitāti. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem 2015. gadā Latvijā 7-gadīgu bērnu vidū liekā ķermeņa masa un aptaukošanās bija 23,9% zēnu un 19,5% meiteņu, savukārt starp 9-gadīgo skolēnu grupā liekais svars un aptaukošanās bija 29,3% zēnu un 22,2% meiteņu. Pēdējo gadu laikā virssvara un aptaukošanās problēma Latvijā kļuvusi vēl aktuālāka, jo īpaši jaunāka vecuma bērniem.

Ir pierādīts – ja aptaukošanās ir vecākiem, tad arī bērns pieaugušā vecumā ir pakļauts palielinātam virssvara riskam. Pētījumi liecina arī par vecvecāku negatīvo ietekmi – viņiem trūkst zināšanu par nesabalansēta uztura kaitīgo ietekmi uz veselību, tāpēc mazbērniem ar vislabākajiem nodomiem – kā dāvana vai iepriecinājums – tiek pirkta neveselīga pārtika un našķi.

Bērna izpratni par veselīgu dzīvesveidu un uzturu veido vairāki ģimenes paradumi – iepirkumu groza veidošanas un ēšanas principi, maltītes vieta un ‘formāts’, TV skatīšanās un viedtālruņu lietošana ēdienreižu laikā, ģimenes fiziskās aktivitātes. Lai efektīvāk veicinātu visas ģimenes izpratnes un nevēlamo uztura paraduma maiņu, “Rīgas veselības centrā” ir pieejama BEZMAKSAS veselības veicināšanas programma „Virssvara kabinets bērniem, iekļaujot ģimeņu izglītošanu”*, kas ietver kā bērna, tā vecāku izglītošanu. Šīs programmas ietvaros katrai ģimenei 6 nedēļu laikā tiek nodrošinātas 32 bezmaksas nodarbības dažādu speciālistu (fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, psihologa, uztura speciālista un fizioterapeita) vadībā. Vienas grupu nodarbības ilgums ir 60 minūtes, un tajā vienlaicīgi piedalās piecu ģimeņu pārstāvji – bērns (vecumā no 2 līdz 18 gadiem) ar virssvaru un viņu pavadošais (pieaugušais) ģimenes loceklis. Programmā tiek iekļauti tikai bērni ar paaugstinātu ķermeņa svaru, tāpēc svarīgi, lai ģimenes pašas atzītu šo problēmu un labprātīgi piekristu dalībai ilgtermiņā ar mērķi apgūt svara kontroles prasmes.

Pētījumu rezultāti rāda, ka dalība šādās programmās dod iespēju ģimenes locekļiem, t.sk., bērniem ar virssvaru, apgūt ne tikai svara kontroles prasmes, bet arī veicina plašāka veselīga dzīvesveida paradumu spektra iedzīvināšanu.

Jauno gadu nereti mēdzam sagaidīt ar labiem nodomiem – šis projekts ir lieliska iespēja tos arī īstenot, apgūstot svara kontroles prasmes kopīgi vecākiem un bērniem. Aicinām pieteikties dalībai programmā – nodarbību sākums plānots 2019. gada 28. decembrī (pieteikšanās līdz 27. decembrim) un 2020. gada 4. janvārī (pieteikšanās līdz 3. janvārim).

Pieteikšanās un papildu informācija:  svars@rigasveseliba.lv; 29502008

Nodarbību grafiks: sadaļā “Projekti”.

Informācija par šo un citām projekta aktivitātēm pieejama arī mājaslapā www.veseligsridzinieks.lv

*Pakalpojums tiek īstenots Rīgas domes Labklājības departamenta Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.9.2.4.2./16/I/021 “Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros.