Audiologopēda pakalpojumi – valsts kvotu ietvaros - Rīgas veselības centrs

Audiologopēda pakalpojumi – valsts kvotu ietvaros

Mūsu centra filiālēs „Bolderāja”, „Imanta”, „Iļģuciems”, „Ziepniekkalns” un „Ķengarags” ir pieejami audiologopēda pakalpojumi, t.sk., valsts kvotu ietvaros.

Audiologopēds ir ārstniecības persona, kura veic komunikācijas spēju, runas/valodas, fonācijas un rīšanas traucējumu novērtējumu, diagnostiku, korekciju, terapiju un rehabilitāciju jebkura vecuma pacientiem, kuriem ir dažādu iemeslu izraisīti runas, valodas (mutvārdu un rakstu valodas), balss, dzirdes un rīšanas traucējumi. Audiologopēdiskās nodarbības katram pacientam tiek plānotas individuāli, ņemot vērā valodas un runas traucējumu veidu, vecumu un intelektuālās attīstības līmeni.

Audiologopēda pakalpojumi var būt īpaši noderīgi un nepieciešami laikā pirms skolas vai bērnudārza gaitu sākuma vai to sākumposmā, lai problēmu gadījumā noteiktu skaņu izrunas, lasīšanas, runas tempa un ritma, rakstīšanas traucējumu, kā arī valodas attīstības aiztures apmēru un veiktu bērna valodas attīstības (skaņu izrunas, vārdu krājuma, valodas sapratnes) novērtējumu.

 

Papildus ierastajām metodēm, darbā ar pacientiem tiek izmantotas šādas metodes:

  • sejas – mutes zonas logopēdiskā masāža (Castillo Morales metodi);
  • logoritmika – runas, ritma izjūtas veidošana; alternatīvā komunikācija bērniem ar ierobežotu runu – autisma, Dauna sindroma u.c. saslimšanu gadījumā;
  • miofunkcionālā terapija (artikulācijas aparāta – lūpu, mēles, aukslēju un žokļa – vingrinājumi);
  • grafomotoros jeb sīkās pirkstu muskulatūras un smalkās motorikas vingrinājumus;
  • taktilo jeb Tauriņu pieskārienu masāžu (bērniem ar paaugstinātu emocionālo spriedzi, sliktām komunikācijas spējām, hiperaktivitāti), kuras elementi nodarbību laikā sekmē veiksmīgu komunikācijas izveidi;
  • orofaciālo jeb sejas muskulatūras teipošanu gan bērniem, gan pieaugušajiem;
  • palīgierīces apgrūtinātas komunikācijas gadījumos (vājdzirdība, neiroloģiskas un ģenētiskas saslimšanas).

Nodarbības pie audiologopēda notiek individuāli pēc iepriekšēja pieraksta. Piesakoties uz vizīti, jāuzrāda nosūtījums no fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, ģimenes ārsta vai ārsta speciālista (neirologa). Mūsu audiologopēdu konsultācijas ir iekļautas valsts apmaksāto pakalpojumu programmā, kā arī ir pieejamas par maksu atbilstoši iestādes cenrādim.

Papildu informācija pie filiāļu rehabilitācijas koordinatoriem: ŠEIT