10. novembrī – Pasaules Imunizācijas diena - Rīgas veselības centrs

10. novembrī – Pasaules Imunizācijas diena

Covid-19 infekcijas kontekstā aktualizējies termins “sabiedrības imunizācija” vai “kolektīvā imunitāte”.

Imunizācija jeb vakcinācija ir valsts epidēmiskās drošības sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kuras mērķis ir cilvēka organisma neuzņēmības izveidošana pret infekcijas slimībām, imitējot dabīgas infekcijas procesu ar labvēlīgu iznākumu. Vakcinācija palīdz ierobežot daudzu dzīvībai bīstamu infekcijas slimību izplatību un pat pilnīgi likvidēt tās.

Visā pasaulē imunizācija ir sabiedrības veselības prioritāte, jo vakcinācija izglābj daudzu cilvēku (it īpaši bērnu) dzīvības un novērš ciešanas, ko rada saslimšana ar infekcijas slimībām. Vakcīnas samazina slimības risku, strādājot ar ķermeņa dabisko aizsargspēju, lai izveidotu aizsardzību. Saņemot vakcīnu, imūnsistēma reaģē.

Šobrīd pieejamas vakcīnas, lai novērstu vairāk nekā 20 dzīvībai bīstamas slimības, palīdzot visu vecumu cilvēkiem dzīvot ilgāk, veselīgāk. Imunizācija šobrīd novērš nāves gadījumus no tādām slimībām kā difterija, stingumkrampji, garā klepus, gripa un masalas.

Latvijā par valsts budžeta līdzekļiem bērniem ir nodrošināta vakcinācija pret 15 infekcijas slimībām, bet pieaugušajiem – ik pēc 10 gadiem pret difteriju un stingumkrampjiem. Turklāt par valsts budžeta līdzekļiem tiek vakcinēti arī bērni pret ērču encefalītu.

Ja pietiekami daudz cilvēku iedzīvotāju grupā ir imūni (vakcinēti) pret konkrētu infekcijas slimību, tā, visticamāk, neizplatīsies no cilvēka uz cilvēku. To dēvē par kolektīvo imunitāti. Tomēr attiecībā uz dažām infekcijas slimībām cilvēki nevar paļauties uz kolektīvo imunitāti. Piemēram, stingumkrampji var rasties ikdienišķu ievainojumu ceļā, tostarp no suņu vai kaķu kodumiem. Vakcinācija ir vienīgais veids, kā nodrošināt tiešu aizsardzību pret stingumkrampjiem. Līdzīgi tas novērojams ar Covid-19 infekcijas izplatību – vakcinācija spēj pasargāt no smagas slimošanas gaitas un nāves.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina sekot vakcinācijas kalendāram, kā arī jautāt savam ģimenes ārstam par citām vakcinācijām, kas būtu nepieciešamas atbilstoši individuālajām indikācijām.

 

Šobrīd, kad pasaulē plosās Covid-19 infekcija, aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un vakcinēties! Arī SIA “Rīgas veselības centrs” aktīvi iesaistīts vakcinācijas procesā un līdz 10.11.2021. veiktas 24 902 vakcinācijas pret Covid-19. Un arī iekšēji SIA “Rīgas veselības centrs” esam sasnieguši kolektīvo imunitāti, jo 98% no visiem darbiniekiem ir vakcinēti pret Covid-19.

 

Informāciju par infekcijas slimībām Latvijā iespējams uzzināt šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/infekcijas-slimibas-un-imunizacija